Форум Богодухова

Роз’яснюємо нюанси податкового законодавства

Днями у стінах інспекції було проведено чергову Інтернет-конференцію з заступником начальника ДПІ у Богодухівському районі на тему: „Податок на прибуток.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності. Декларування доходів громадян”.
Пропонуємо Вашій увазі деякі із запитань, які надійшли від платників податків.
Як розрахувати аванси по податку на прибуток.
Законом України від 05.07.2012 № 5083-УІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» (далі - Закон № 5083) передбачено, зокрема, сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств починаючи з 1 січня 2013 року.Податковим кодексом передбачено, що платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до п. 57.1 ст. 57 Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.Таким чином, 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, є узгодженою сумою податкового зобов'язання платника податку, оскільки податок на прибуток у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року самостійно задекларовано таким платником податку.Водночас відповідно до абзацу четвертого п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.Звертаємо увагу, що для сплати авансових внесків з податку на прибуток Держказначейство відкрито нові рахунки.
Коли сплачувати авансові внески з податку на прибуток
Авансовий внесок з податку на прибуток у лютому 2013 року сплачується протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця. У подальшому, починаючи з березня 2013 року, авансові внески сплачуються не пізніше 30 числа звітного місяця.З урахуванням вихідних та святкових днів терміни сплати авансових внесків протягом лютого 2013 року - лютого 2014 року наведено у таблиці:

місяць

граничний термін сплати

Лютий 2013 року

20 лютого 2013 року

Березень 2013 року

29 березня 2013 року

Квітень 2013 року

30 квітня 2013 року

Травень 2013 року

30 травня 2013 року

Червень 2013 року

27 червня 2013 року

Липень 2013 року

30 липня 2013 року

Серпень 2013 року

30 серпня 2013 року

Вересень 2013 року

30 вересня 2013 року

Жовтень 2013 року

30 жовтня 2013 року

Листопад 2013 року

29 листопада 2013 року

Грудень 2013 року

30 грудня 2013 року

Січень 2014 року

30 січня 2014 року

Лютий 2014 року

28 лютого 2014 року

Податкове зобов’язання з податку на прибуток, визначене платником у податковій декларації за 2013 рік, підлягає сплаті не пізніше 11 березня 2014 року.Терміни сплати авансових внесків вказані відповідно до ст.57 Податкового кодексу України
Чи всі платники податку на прибуток сплачують вансові внески.
З 1 січня 2013 року введено річний податковий звітний період із податку на прибуток. Підприємства, у яких річний прибуток становить понад 10 млн. грн. зобов’язані щомісячно сплачувати податок на прибуток авансом.Водночас, не повинні сплачувати авансові внески:– новостворені платники податку на прибуток;– платники, що пройшли державну реєстрацію та взяті на облік як платники податку на прибуток в органах державної податкової служби протягом IV кварталу року, що передує звітному;– виробники сільськогосподарської продукції, дохід яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва, вироблених ними на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, за попередній звітний рік перевищує 50 відсотків загальної суми доходу;– неприбуткові установи (організації);– платники податків, у яких оподатковувані доходи за останній річний звітний податковий період є меншими або становлять 10 мільйонів гривень;– платники податку на прибуток, у яких доходи, за останній річний звітний податковий період перевищують 10 мільйонів гривень і за підсумками такого звітного періоду не отримали прибутку або отримали збиток, податкові зобов'язання не нараховували і не мали базового показника для визначення авансових внесків у наступному році.Питання сплати податкових зобов’язань з податку на прибуток визначено ст.57 Податкового кодексу України та деталізовано в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПС України від 21.12.2012 р. №1171.
Яка передбачена відповідальність за неведення або неналежне ведення книги обліку доходів та книги обліку доходів та витрат фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку?
Відповідно до ст.164 прим.1 Кодексу України про адміністративне правопорушення від 7 грудня 1984 року № 8073-Х із змінами та доповненнями (далі – КУпАП) неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів та витрат суб’єктами господарювання, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою ст.164 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Водночас, згідно із п.4 р. ІІ Закону України від 24 травня 2012 року № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» адміністративні стягнення (штрафи), передбачені ст.164 прим.1 КУпАП за неправильність заповнення у 2012 році платниками єдиного податку книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат, не застосовуються.
Крім того, за не оприбуткування (неповного та /або несвоєчасного) оприбуткування готівки в книзі обліку доходів та книзі обліку доходів та витрат органи ДПС застосовують штрафні санкції відповідно до вимог Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95-ВР «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Чи можливо заповнити декларацію в електронному вигляді?
Так, можливо. Для зручності обслуговування підприємців Державна податкова служба впровадила сервіс «Заповнення декларації про майновий стан і доходи», що дозволяє заповнити декларацію в електронному вигляду.
Для користування послугою платникові треба буде мати електронний ключ цифрового підпису та відповідне програмне забезпечення, які надаються безкоштовно.
Для цього платникам податків Голосіївського району необхідно звернутись до акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби при ДПІ у Голосіївському районі.
Чи відображаються ФО доходи, отримані у вигляді спадщини (подарунку), що оподатковуються за нульовою ставкою в річній податковій декларації про майновий стан і доходи?
Відповідно до пп.164.2.10 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодексу) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються
- кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими р. IV ПКУ для оподаткування спадщини (п.174.6 ст174 Кодексу).
Згідно з п.174.3 ст.174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.
Водночас, пунктом 179.2 ст.179 Кодексу визначено, що відповідно до розділу IV Кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку.
Враховуючи вищевикладене, фізичні особи – платники податку, що одержали дохід у вигляді спадщини (подарунку), який згідно із Кодексом оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість (суму) такої спадщини (подарунку) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації
В яких випадках платник податку ФО звільняється від обов’язкового подання декларації, незалежно від видів отриманих доходів?
Платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації в таких випадках:
- якщо вони є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
- у разі отримання доходів виключно від податкових агентів